A polgármesteri hivataloknak mindent meg kell tenniük annak érdekében, hogy az iskolákban és óvodákban ne alakuljon ki influenzajárvány – jelentette ki Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője.
Amíg nincs költségvetés, addig nincs is miből gazdálkodni – válaszolta lapunk érdeklődésére Füleki Zoltán csíkszeredai alpolgármester. A kormány ugyanis még nem szavazta meg a 2019-es költségvetést, ezért az egészségügyi minisztérium nehéz helyzetbe hozta a polgármesteri hivatalokat azzal az utasítással, hogy gondoskodjanak róla, minden tanintézetben legyen fertőtlenítőszer, szappan és papírtörlő.
Ennek ellenére optimista, mert – mint kifejtette – az iskolai menedzserek, az iskolai orvosok jól végzik a dolgukat, és megelőzik azt, hogy bárhol kialakuljon egy fertőző góc. Ehhez egyrészt az szükséges, hogy a gyaníthatóan influenzavírussal fertőzött kiskorút azonnal hazaküldjék, illetve ugyanilyen fontos a rendszeres kézmosás, a papírtörlő használata és a folyamatos fertőtlenítés.
Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője beszámolt arról, hogy a miniszteri rendelet értelmében az utasításokat az általa vezetett igazgatóság is elküldte az oktatási intézményeknek.
Ezek érthető intézkedéseket, pánikra semmi ok, a megelőzést szolgálják, illetve azt, hogy ha valahol mégis felüti a fejét a vírus, megakadályozzuk a szétterjedését, a gócpontok kialakulását – hangsúlyozta.
Bár a hatóságok szerint a megbetegedések számának növekedése ellenére nem lehet influenzajárványról beszélni Romániában, már közelít a harminchoz az influenza halálos áldozatainak száma.
Mivel az utóbbi időben lényegesen megnövekedett az akut légúti megbetegedések száma és influenzás estek is megjelentek, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság felhívja a lakosság figyelemét a megelőző jellegű óvintézkedések betartására:
-
amennyiben megjelennek a fertőzésre utaló tünetek – láz, rossz közérzet, köhögés, stb. –, azonnal a háziorvoshoz kell fordulni;
-
lényeges a vitamindús értrend fogyasztása, azaz minél több zöldséget és gyümölcsöt kell belefoglalni a napi étrendbe;
-
fontos az időjárásnak megfelelő réteges öltözködés, izzadás esetén pedig a ruhaváltás;
-
a hidegben nem érdemes sokáig tartózkodni;
-
támogatni kell a környezetünkben egyedül élőket, időseket, krónikus betegeket.
forrás: https://szekelyhon.ro/aktualis/tenni-kell-az-influenzajarvany-megelozeseert